Projekt | Sieć partnerska | Dobre Praktyki | Sonda | Webinary | Baza wiedzy | Polecamy | FAQ |
Jakie działania pro-ekologiczne można wprowadzić w firmie motoryzacyjnej?
Przede wszystkim, prowadzić właściwą utylizację zużytych olejów i smarów. Nie tylko niewłaściwa utylizacja, ale nawet niewłaściwe składowanie tych składników, może być przyczyną wielu problemów nie tylko w środowisku naturalnym, ale również zdrowotnym człowieka.
Podczas eksploatacji samochodów, oleje zostają zanieczyszczone. Oleje przepracowane zawierają w sobie niebezpieczne substancje chemiczne, np. ropopochodne.
W mediach często pojawiają się pytania, jak sobie radzić ze starymi oponami samochodowymi.
Faktycznie, zużyte opony są bardzo kłopotliwe dla środowiska naturalnego i stanowią największą grupę odpadów w przypadku przemysłu motoryzacyjnego. W mniejszym stopniu, również odpadami są dętki, uszczelki, paski klinowe, dywaniki itp.
Ze względu na gabaryty tego produktu, zużyte opony stanowią również jeden z największych odpadów.
W naszej firmie nasi klienci mogą skorzystać z naszej pomocy. Pomagamy naszym klientom zutylizować zużyte opony, które w ich imieniu przekazujemy do specjalistycznej firmy zajmującej się utylizacją opon.
W jaki sposób można chronić środowisko w branży motoryzacyjnej?
Ważna jest ochrona środowiska naturalnego przed skażeniem substancjami chemicznymi. Ponadto, należy starać się oszczędzać zasoby tj. prąd, gaz, czyli emisję dwutlenku węgla do atmosfery oraz wodę – produkujemy wtedy mniej ścieków.
Czy jakieś regulacje, czy wytyczne dotyczące ochrony środowiska w branży motoryzacyjnej?
Kwestie ochrony środowiska regulują przepisy. Niestety, obowiązki sprawozdawcze związane z obowiązkiem ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska są zbyt rozbudowane.
Ponadto, niejasne są przepisy dotyczące również terminów składania sprawozdań o odpadach. To wszystko powinno być uproszczone.
Dziękuję za rozmowę.
Projekt „3xŚrodowisko” wspiera działania pro-ekologiczne w firmach z sektora MSP. Pokazuje, że ochrona środowiska zaczyna się od obniżania rachunków, czyli od oszczędzania wody, energii elektrycznej i innych zasobów. Firmy mogą wypracować metody takich działań podczas bezpłatnych warsztatów oraz korzystając
z bazy dobrych praktyk. Projekt jest dofinansowany z udziałem instrumentu finansowego Unii Europejskiej LIFE+ i ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
strona:www.3xsrodowisko.pl
facebook: www.facebook.com/Ekologiawfirmie